Koła naukowe

Studenckie Koło Naukowe Informatyka

Instytut: IITiS

Opiekun naukowy: Prof. Dr hab. inż Roman Wyrzykowski, roman@icis.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe "Mobile and InterNet Developers - MIND

Instytut: IITiS

Opiekun naukowy: Dr inż. Grzegorz Michalski, grzegorz.michalski@icis.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe "Mobile and Internet Developers" powstało w 2011 roku przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Aktualnie zajmujemy się wieloma aspektami tworzenia oprogramowania na urządzenia mobilne, a także aplikacji webowych.

W szeregach naszego koła znajdą pracę osoby o zróżnicowanych umiejętnościach oraz wiedzy. Między innymi programiści w języku Java, administratorzy Linux/Unix, programiści Python oraz testerzy. Dysponujemy kilkoma urządzeniami, na których możemy testować napisane przez nas aplikacje, a także własny serwer developerski przeznaczony na aplikacje webowe. Ponadto mamy do dyspozycji własną salę, w której możemy się spotykać, aby omówić problemy jakie napotykamy w czasie tworzenia aplikacji.Wsparcie naukowe zapewnia nam Pan dr Juliusz Mikoda, który ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na urządzenia mobilne.

Zapraszamy Państwa również na naszą stronę internetową http://mind.wimii.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe "Team of Programmers - ToP"

Instytut: IITiS

Opiekun naukowy: Dr Elżbieta Gawrońska, gawronska@icis.pcz.pl

Koło naukowe Team of Programmers to studencka inicjatywa w ramach, której pracować mogą ludzie o różnych zainteresowaniach. Naszym głównym celem jest tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android. Oznacza to, że w naszej organizacji mamy programistów języka Java, grafików komputerowych, testerów aplikacji a także team liderów i administratorów sieci. Dotychczas udało nam się stworzyć kilka aplikacji między innymi mobilny przewodnik turystyczny czy aplikację obsługującą konferencje. Oprócz tego członkowie naszego koła biorą udział w szkoleniach, warsztatach oraz konferencjach naukowych takich jak ICT Young w Gdańsku, gdzie wygłaszają własne prace naukowe. Cały czas pracujemy nad nowymi projektami. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś nowego i ciekawego, jeśli chcesz zdobyć doświadczenie, które pomoże ci znaleźć pracę lub jeżeli masz ciekawy pomysł, ale nie wiesz jak go zrealizować to zgłoś się do nas. Po więcej informacji zgłosić możecie się do Pani doktor Elżbiety Gawrońskiej, która jest opiekunem naukowym koła lub do członków zarządu, których znajdziecie w zakładce ‘Zarząd koła’ na stronie www.top.wimii.pcz.pl, która to jest stroną Studenckiego Koła Naukowego Team Of Programmers.

Studenckie Koło Naukowe "Matematyk"

Instytut: IM

Opiekun naukowy: Dr Grzegorz Biernat, grzegorz.biernat@im.pcz.pl

Od 2003 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki działa międzywydziałowe koło matematyczne. W ramach tych zajęć poruszane zostają ciekawe problemy i zagadnienia matematyczne, na których temat trudno jest znaleźć informację w dostępnej literaturze. Koło naukowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród studentów, przeważnie kierunku matematyki, dla których są to rzeczy najbliższe.

Studenckie Koło Naukowe Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechanicznych i Maszyn

Instytut: IMiPKM

Opiekun naukowy: Dr hab. inż. Dawid Cekus, d.cekus@imipkm.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe „Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn” zostało założone w 2011 roku przez studentów oraz pracowników Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Działalność Koła ma na celu popularyzację wiedzy z zakresu efektywnego wykorzystania nowoczesnych technik komputerowych w projektowaniu urządzeń mechatronicznych i maszyn. Studenci zrzeszeni w Kole poszerzają swoje umiejętności z zakresu obsługi programów z dziedziny komputerowego wspomagania projektowania (CAD) oraz komputerowego wspomagania prac inżynierskich (CAE).

Obecnie działalność Koła skupia się na rozwijaniu umiejętności w zakresie budowy robotów mobilnych (typu Line Follower), kroczących i manipulatorów a także na zdobywaniu wiedzy z zakresu sterowania urządzeniami mechatronicznymi.

Członkowie Koła biorą czynny udział w turniejach robotów (np. Robomaticon) oraz efekty prac prezentują na Międzywydziałowym Seminarium Kół Naukowych. Podczas drugiej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Robotów Mobilnych Robomaticon 2012, studenci Naszego Koła zajęli 5 miejsce w kategorii Line Follower:

 

Studenckie Koło Naukowe Mechaniki Stosowanej

Instytut: IMiPKM

Opiekun naukowy: Dr inż. Marcin Kubiak, m.kubiak@imipkm.pcz.pl ; Dr inż. Tomasz Domański, t.domanski@imipkm.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe Spawalników

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr inż. Krzysztof Kudła, kkudla@o2.pl

Studenckie Koło Naukowe Przetwórstwa Tworzyw Wielkocząsteczkowych

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr inż. Jacek Nabiałek, nabialek@ipp.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe Informatyka 11/1986 

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr inż. Andrzej Piotrowski, apiotr@itm.pcz.czest.pl

Studenckie Koło Naukowe Badań Niszczących i Nieniszczących

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr inż. Ryszard Krawczyk, ryszardkrawczyk@spaw.pcz.pl ; Dr inż. Marcin Kukuryk, gotta1@tlen.pl

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Biomedycznej

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr inż. Arkadiusz Szarek, szarek@itm.pcz.pl

Koło Naukowe Inżynierii Biomedycznej założone zostało w 2000 roku przez studentów i pracowników Instytutu Obróbki Plastycznej, Inżynierii Jakości i Bioinżynierii, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Przez cały okres funkcjonowania czynny udział w pracach naukowo-badawczych wzięło ponad 100 studentów. Działalność KNIB polega na rozwijaniu umiejętności i zainteresowań studentów Specjalności Inżynieria Biomedyczna i Sprzęt Rehabilitacyjny w zakresie konstrukcji i naprawy sprzętu medycznego, diagnostyki medycznej oraz biomechaniki i biomateriałów. W ramach KNIB organizowane są wyjazdy edukacyjne do innych ośrodków naukowych, szpitali i klinik, jak również zakładów rehabilitacyjnych na terenie naszego kraju. Badania prowadzone przez studentów w ramach KNIB prezentowane są na Seminariach Naukowych na wielu uczelniach. KNIB jest organizatorem cyklicznych interdyscyplinarnych imprez naukowych m. in. Międzywydziałowego Seminarium Kół Naukowych. Dzięki współpracy z firmami w ramach spotkań seminaryjnych odbywają się prezentacje sprzętu oraz postępu technologicznego w przemyśle medycznym, a także branżach, w których studenci naszej Specjalności mogą znaleźć zatrudnienie. Opiekunem Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej jest dr inż. Arkadiusz Szarek.

Studenckie Koło Naukowe Komputerowe Systemy Pomiarowe

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr inż. Piotr Boral, piotrek@itm.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe DTSpace

Instytut: ITM

Opiekun naukowy: Dr hab. inż. Przemysław Postawa prof. PCz, postawa@ipp.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Komputerowej

Instytut: IISI

Opiekun naukowy: Dr hab. inż Robert Cierniak prof. PCz, cierniak@kik.pcz.czest.pl

Studenckie Koło Naukowe Sieci i Systemów Operacyjnych

Instytut: IISI

Opiekun naukowy: Dr hab. inż. Jarosław Bilski, j.bilski@kik.pcz.czest.pl

Studenckie Koło Naukowe Projektowania Systemów Informatycznych 54/2003

Instytut: IISI

Opiekun naukowy: Dr inż. Łukasz Bartczuk, lukasz.bartczuk@iisi.pcz.pl

Studenckie Koło Naukowe EKO-ENERGIA

Instytut: IMC

Opiekun naukowy: Dr hab. inż. Piotr Pełka, pelka@imc.pcz.czest.pl

Informatyki. Skupia ono głównie studentów zainteresowanych najnowszymi technologiami wytwarzania ciepła i energii, które są przyjazne środowisku. W ramach działalności Koła organizowane są wyjazdy dydaktyczne do zakładów związanych z tym zagadnieniem.  
Miejsca jakie odwiedzili członkowie Studenckiego Koła to m.in. :

- Wycieczka do kopalni KWB BOT „Bełchatów” i Elektrowni BOT „Bełchatów” odbyła się 24.05.2005 roku. Udział w niej wzięli studenci III roku, specjalności Ekologiczne Technologie Spalania i Zarządzanie Produkcją Energii. Wycieczka odbyła się w dwóch etapach – rozpoczęła ją wizyta w kopalni. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji na temat historii, stanu obecnego i przyszłości kopalni, która miała miejsce w sali pamięci kopalni, pojechaliśmy zobaczyć odkrywkę główną kopalni z tarasu widokowego w Kleszczowie

- Seminarium Międzybrodzie Żywieckie odbyło się w dniach 24-25 maja 2016 roku. W czasie trwania wycieczki odwiedzono Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL, która specjalizuję się w wykonywaniu prac badawczo – rozwojowych w dziedzinie budowy samochodów a także Porąbka-Żar S.A. Zespół Elektrowni Wodnych, gdzie studenci zobaczyli strukturę całej elektrowni, a także poznali zasadę jej funkcjonowania w Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. W czasie wycieczki odwiedzono także Kolej Linową Szyndzielnia oraz Zaporę Tresna.

Gorącą zachęcamy do wstąpienia do Koła Naukowego „EKO-ENERGIA”. W tym celu wystarczy skontaktować się z dr hab. inż. Piotrem Pełką ( II piętro, pokój 203, WIMiI)

Studenckie Koło Naukowe Energetyki Cieplnej "Termoenergia"

Instytut: IMC

Opiekun naukowy: Dr inż. Maciej Marek, marekm@imc.pcz.czest.pl

Zostało założone w 1997 roku przez studentów i pracowników Instytutu Maszyn Cieplnych.

Główny obszar zainteresowań członków Koła skupia się wokół szeroko rozumianej energetyki, procesów przepływowych, mechaniki płynów oraz zastosowań metod numerycznych w tych dziedzinach (w szczególności CFD).

W minionych latach członkowie Koła mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wyjazdach dydaktycznych rozwijających ich wiedzę nt. współcześnie stosowanych technologii energetycznych m.in. do zakładów Rolls-Royce’a w Dahlewitz (Niemcy), WSK PZL-Rzeszów oraz PZL Mielec będących częścią Doliny Lotniczej, a także elektrowni w naszym regionie i nie tylko (Bełchatów, Kozienice).

Członkowie Koła biorą aktywny udział w konferencjach naukowych. W 2011 uczestniczyli w VI Konferencji Naukowej „Energia-Ekologia-Etyka” organizowanej przez AGH w Krakowie, na której wygłosili referat dotyczący zeroemisyjnych bloków energetycznych, oraz w Międzywydziałowym Seminarium Kół Naukowych Politechniki Częstochowskiej.

Regularne spotkania poświęcone są dyskusjom na tematy związane z modelowaniem zjawisk przepływowych i rozwijaniem oprogramowania do symulacji przepływów (technikami programowania, nowoczesnymi metodami numerycznymi). Nie unika się przy tym nawiązania do badań naukowych aktualnie prowadzonych w Instytucie Maszyn Cieplnych, w których członkowie Koła niejednokrotnie zaznaczali swój wyraźny wkład.

Koło naukowe liczy obecnie 18 członków. Opiekunem koła naukowego jest dr inż. Maciej Marek.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania w środy o godzinie 11.15 w sali 212 (budynek C).

Studenckie Koło Naukowe Techniki Motoryzacyjnej IMTiTS

Instytut: IMC

Opiekun naukowy: Dr inż. Maciej Marek, mpyrc@imc.pcz.czest.pl

Koło zrzesza studentów pragngcych rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania związane z szeroko pojętą techniką motoryzacyjną. Członkowie Koła uczestniczą w zajęciach pozwalającym im na rozwinięcie swoich umiejętności obsługi nowoczesnego oprogramowania inżynierskiego (CATIA) oraz w zajęciach praktycznych i wycieczkach inicjowanych przez studentów. Członkostwo w Kole pozwala rozwinąć kontakty z zakładami przemysłowymi - potencjalnymi pracodawcami absolwentów Politechniki.